Hogyan kezeljük a köhögés különböző fajtáit?
A köhögés szinte az év bármely szakában jelentkezhet, azonban a késő ősz és a tél beköszöntével gyakoribb tünetté válik. Minden esetben valamilyen védekezőmechanizmus áll a hátterében: előfordulhat, hogy a légutakba kerülő váladék, por, vagy másmilyen szennyező anyag miatt indul meg. A kiváltó ok sokféle lehet, de többnyire lehet következtetni a köhögés típusa alapján.
Száraz köhögés
Ebben az esetben nincs váladék, vagy csak nem szakadt még fel. Főleg rohamokban jelentkezik, és a betegnek gombócérzete van a torkában. A legtöbb esetben éjszakánként sem hagy aludni. Sohasem szabad köptetőt alkalmazni, mivel csak rontja a tünetek erősségét. Az első napokban megpróbálkozhatunk mézes teával, vagy inhaláljunk sós gőzt.
Akut köhögés
Az akut köhögés rövid ideig tart, és jellemzően valamilyen vírusos, vagy bakteriális fertőzés áll a hátterében. Nagyon gyakran alakul ki torok-, vagy tüdőgyulladás, de allergiások is szenvednek tőle. Ebben az esetben mindig meg kell keresni a kiváltó okot és elsősorban azt kell kezelni.
Hurutos köhögés
Amikor a légúti nyálkahártya begyullad, akkor hurutos köhögés kíséri. Jellemzően valamilyen légúti fertőzés áll mögötte. A köptetők használata mellett javasolt sokkal több folyadékot fogyasztani, mivel a folyadék higítja a váladékot.
Krónikus köhögés
Nagyon hosszú ideig tartó köhögés esetén már krónikus köhögésről beszélünk. Ez több hétig, akár egy hónapig is elhúzódhat. Jellemzően COPD, vagy asztma áll a hátterében. Mindenképp orvoshoz kell fordulni, ha pár nap után nem javul az állapot és nem múlik a köhécselés.
Asztma esetében jelentkezhet nehézlégzés, sípoló hang, mellkasi fájdalom. Ilyenkor a háziorvos pulmonológiára küldi a beteget. Előfordulhat azonban az is, hogy a stressz, vagy a hideg idő váltja ki ezt az elnyúló köhögést.
Refluxos betegek is tapasztalhatják, hogy hosszú hetekig, akár hónapig nem szűnő köhögéstől szenvednek. Ez azért fordul elő, mert a gyomorból feltörő gyomorsav irritálja a légutakat, ami kiváltja a köhögést.
A köhögés minden esetben csak tünet. Mindig a kiváltó okot kell megkeresni és azt kezelni. Amennyiben néhány nap után nem javul az egészségi állapot, azonnal fel kell keresni háziorvost.