Hogyan készítsünk gyógynövény teákat, főzeteket?

Már egyre hűvösebb az időjárás és ilyenkor bizony jól esik egy csésze meleg ital. Forró kakaó a reggeli mellé, jellegzetes aromájú kávéféleségek és persze a tea sem hiányozhat a reggeli mellől. Ha teljes mértékben szeretnénk élvezni ezeknek az italoknak a zamatát, akkor megfelelően kell elkészíteni ezeket az italokat. A szabályszerű elkészítésnek rendkívül fontos szerepe van a gyógynövény teák esetében.

gyogynovenytea_keszites.jpg

Mire ajánlott figyelni a gyógynövény teák elkészítésekor?

Az egyik legfontosabb szabály az, hogy a főzés és a fogyasztás során egyetlen egy gyógynövénynek sem szabad fémmel érintkeznie. A fémek ugyanis semlegesítik a gyógynövények jótékony hatásait.

A gyógynövény teák, főzetek elkészítésekor ajánlott kizárólag friss alapanyagokat használni és az elkészítés után az összetevők által meghatározott idő elteltével fogyasztani.

A gyógynövény teák és főzetek elkészítésekor fontos figyelembe venni az alapanyagok típusát is. Növények számos részéből például szárított levelekből, virágokból, kérgekből, gyökerekből, termésből is készíthetőek különböző gyógyhatású italok. De ezek az alapanyagok csak akkor fejtik ki a kedvező élettani hatásukat, ha meghatározott ideig és hőfokú vízben készítik el őket.

Milyen módszerekkel készíthetőek el a gyógynövényteák?

gyogynoveny_tea_fozes.jpg

A gyógynövényekből hideg áztatással és leforrázva készíthetőek el teák.
A csipkebogyóból, mályvából, kankalinból és kálmosból hideg áztatással ajánlott gyógyitalokat készíteni.



Mi jellemzi a forrázott teákat?

A forrázott teák elkészítésekor érdemes 3 gramm növényt 2,5 dl forró vízzel felönteni. Ezt követően lefedve meghatározott ideig állva hagyni. Általában 5-10, legfeljebb 15-20 percre van szüksége a növényeknek a hatóanyagok kibocsájtásához.

Az ízesítésről…

A gyógynövény teákat nem ajánlott ízesíteni. Ha mindenképpen szeretné akkor mézet, illetve friss citromot használjon.