Ismerjük meg a változókori nehézségeket...

Az élet delén járó hölgyek számára a változókor időszaka számos kihívást tartogat, mégis keveset beszélünk róla nyíltan társadalmunkban. A menopauza természetes életszakasz, melynek során a női test hormonális átalakuláson megy keresztül, ugyanakkor jelentős fizikai és érzelmi megpróbáltatásokat hozhat magával.
A negyvenes éveik végén, ötvenes éveik elején járó nők gyakran szembesülnek azzal, hogy testük már nem működik olyan kiszámíthatóan, mint korábban. A petefészkek fokozatosan csökkentik az ösztrogén termelését, ami számos testi és lelki változást indít el. A menstruációs ciklus rendszertelenné válik, majd végleg elmarad - innen származik a köznyelvben használt "változókor" kifejezés.

Az egyik leggyakrabban jelentkező és talán leginkább megterhelő tünet a hőhullámok megjelenése. A váratlanul érkező, kellemetlen kipirulással és izzadással járó epizódok különösen kellemetlenek társaságban vagy munkahelyi környezetben. A hölgyek arról számolnak be, hogy arcuk hirtelen felforrósodik, nyakukon és mellkasukon izzadság csorog végig, miközben szívük hevesen kalapál. Mindez néhány perc alatt zajlik le, de naponta akár többször is előfordulhat.

Az alvászavarok szintén megnehezítik a mindennapokat. Sok nő arra panaszkodik, hogy éjszakánként többször felébred, nehezen alszik vissza, vagy hajnalban már képtelen pihenni. A kialvatlanság aztán napközben fáradtsághoz, ingerlékenységhez, koncentrációs nehézségekhez vezethet. A hangulatingadozások amúgy is jellemzőek ebben az időszakban - a korábban kiegyensúlyozott személyiségű nők váratlanul sírva fakadhatnak vagy éppen ok nélkül dühbe gurulhatnak.

A fizikai változások között meg kell említeni a csontritkulás fokozott kockázatát. Az ösztrogénszint csökkenése miatt a csontok szerkezete meggyengülhet, törékenyebbé válhat. Éppen ezért kiemelten fontos a megfelelő kalciumbevitel és a rendszeres testmozgás. A súlygyarapodásra való hajlam szintén jellemző tünet - az anyagcsere lelassul, a zsírszövet eloszlása megváltozik, különösen a has környékén halmozódhat fel több zsír.
A nemi élet területén jelentkező gondok sok párkapcsolatot próbára tesznek. A hüvelyszárazság kellemetlenséget, fájdalmat okozhat az intim együttlétek során. A libidó csökkenése miatt számos nő elveszíti érdeklődését a szexualitás iránt. Mindez frusztrációt okozhat mindkét félnek, különösen akkor, amikor nem beszélnek őszintén az okokról.

Szerencsére napjainkban már számos megoldás létezik a tünetek enyhítésére. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően hatékony hormonpótló készítmények állnak rendelkezésre, melyek segíthetnek visszaállítani a hormonális egyensúlyt. Természetesen ezek alkalmazása előtt részletes kivizsgálás szükséges, hiszen nem minden nő esetében javallt a hormonterápia.

A változókor többféle tünetből felismerhető.

A természetes gyógymódok kedvelői gyógynövényekben gazdag teákkal, táplálék-kiegészítőkkel próbálhatják meg enyhíteni panaszaikat. A rendszeres testmozgás, különösen a jóga vagy az úszás nemcsak a fizikai tüneteket mérsékelheti, de a lelki egyensúly megőrzésében is segíthet. A megfelelő étrend kialakítása ugyancsak kulcsfontosságú - a rostban gazdag, könnyű, de tápláló ételek fogyasztása támogathatja szervezetünket ebben az átmeneti időszakban. A lelki támogatás szerepe sem elhanyagolható. Sajnos még mindig tabuként kezelik sokan a változókort, pedig az őszinte beszélgetések, akár barátnőkkel, akár szakemberrel, rengeteget segíthetnek a nehéz időszak átvészelésében. A relaxációs technikák elsajátítása, a meditáció gyakorlása szintén hasznos eszköz a stressz kezelésében.

Fontos tudatosítani, hogy a változókor nem betegség, hanem természetes életszakasz, melyen minden nő átesik. A tünetek jellege és intenzitása egyénenként eltérő, vannak szerencsésebbek, akik szinte észrevétlenül átsiklanak rajta, míg mások számára valóban megterhelő időszakot jelenthet. A lényeg a pozitív hozzáállás megőrzése és annak felismerése, hogy megfelelő odafigyeléssel, életmódváltással és szükség esetén szakszerű segítséggel a kellemetlenségek nagy része kezelhető vagy jelentősen mérsékelhető.

A változókor egyúttal új lehetőségeket is hordoz magában...

Sokan ekkor találnak végre időt régóta dédelgetett terveik megvalósítására, új hobbik kipróbálására vagy éppen karrierváltásra. A gyermeknevelés aktív szakaszának lezárulásával több idő és energia juthat az önmegvalósításra, a párkapcsolat megújítására vagy új barátságok kialakítására. A társadalmi szemléletformálás terén még bőven akad tennivaló. Kívánatos lenne, hogy nyíltabban beszéljünk erről az időszakról, hogy az érintett nők ne érezzék magukat egyedül gondjaikkal. A munkahelyi környezetben is több megértésre és rugalmasságra lenne szükség, hiszen a tünetek kezelése olykor valóban befolyásolhatja a munkavégzést.

A változókor tehát összetett életszakasz, mely próbára teheti a nők testi-lelki teherbírását. Ugyanakkor megfelelő felkészüléssel, tudatos odafigyeléssel és szükség esetén szakmai segítséggel áthidalható időszak. A legfontosabb üzenet talán az lehetne: senki nincs egyedül ebben a helyzetben, és nincs mit szégyellni rajta - beszéljünk róla bátran, támogassuk egymást, hiszen közös női sorsunk része mindez.