Veszélyes lehet-e az ultrahang a magzat számára?
A várandósság időszakában kiemelt szerepe van az ultrahangos vizsgálatoknak, ugyanis kiválóan nyomon követhető a magzat fejlődése időről-időre, ráadásul a szülők és a szakorvos is folyamatosan képet kap arról, hogy mi történik odabent. A magzat fejlődésén kívül látni lehet a méhlepény állapotát is. Az ultrahangos vizsgálatok közül kiemelt szerepe van a genetikai ultrahangoknak, amely segítségével ehhez köthető rendellenességek is kiszűrhetőek.
Az első ultrahangos vizsgálat a terhesség felismerése céljából történik, jellemzően a 6-12 hét között kerül rá sor. Ilyenkor megerősítik a terhesség tényét és átadják a leletet a kismamának, akinek fel kell vennie a kapcsolatot a területileg illetékes védőnővel. A második ultrahang vizsgálat a 11 és 13 hét között történik, ez az első genetikai ellenőrzés, ilyenkor már kiszűrhetőek bizonyos fejlődési rendellenességek. Ezt kizárólag olyan nőgyógyász szakorvos végezheti, aki rendelkezik licencvizsgákkal.
A harmadik a 18-20 hét környékén esedékes, ennek is rendkívül nagy a szerepe, hiszen ez a második genetikai szűrés, ahol kromoszómaeltérésekre utaló jeleket keresnek. A 30. héten rendelik el jellemzően a negyedik vizsgálatot, itt is ellenőrzik a magzat fejlődési ütemét, valamint a magzatvíz mennyiségét és a méhlepény érettségét, ami gondoskodik a magzat tápanyagcseréjéről, illetve oxigénellátásáról.
A magzat elhelyezkedését, súlyát és a köldökzsinór helyzetét a 37. héten nézik meg ultrahanggal, mindezek lényeges információk, amelyek a szüléshez kellenek.
Mikor van szükség további ultrahangos vizsgálatokra?
Előfordulhat, hogy a szakorvos az említetteken felül is elrendel további ultrahangos vizsgálatokat, ez bekövetkezhet akkor, ha például a magzatvíz mennyisége sűrűn változik. A túl sok és a túl kevés víz is okozhat problémákat, tehát ilyenkor indokolt a gyakoribb ellenőrzés. Sokan tartanak attól, hogy az ultrahangos vizsgálat árthat a magzatnak, de minden kismama megnyugodhat, hiszen számos tudományos vizsgálat bebizonyította, hogy semmilyen káros hatást nem gyakorol sem a magzatra, sem a kismamára.