Kardio edzés - miért érdemes edzeni és terhelni a szervezetet?
A kardio olyan edzésfajta, amit sokan nem jól végeznek, ilyenkor pedig több kárt okozhatnak, mint hasznos dolgokat, ezt egy kardiológia szakorvosa is megerősítheti. Éppen ezért most összeszedjük az alapjait, lényegét és tanáccsal is ellátjuk azokat, akik tennének valamilyen formában az egészségükért.
Mi is pontosan a kardio edzés?
Sokak szerint a futás, kerékpározás és az úszás is kardio edzésnek számít, ám ennél lényegesen összetettebb dologról van szó. A kardiovaszkuláris edzés lényege, hogy igénybe vegye a szívet, tüdőt és az érrendszert is, tehát főleg ezek a szerveink vannak jelentős mértékű igénybevételnek kitéve. Az említett szervek képezik szervezetünk motorját, tehát figyelnünk kell az épségükre. Létezik aerob és anaerob mozgás is, a kardio edzés során aerob mozgást végzünk, vegyük hát végig, hogy mi a különbség a kettő között. Az anaerob edzés során a szervezet a saját belső tartalékokat használ fel ahhoz, hogy energiát termeljen, aerob edzés ideje alatt pedig oxigént hasznosít az energiaszint fedezéséhez. Anaerob mozgás például a súlyemelés. Az aerob edzésforma építi az izomzatot, segít a kalóriaégetésben,
A kardio edzésnek számos előnye létezik, többek között égeti a zsírt, ezáltal hozzájárul a fogyáshoz, felel a szív erősebbé tételéhez, de még a tüdő kapacitását is növeli. A rendszere kardio edzések által csökkenthetjük az esélyét a szívinfarktusnak, de magas vérnyomás és diabétesz is lényegesen kisebb eséllyel alakul ki. A kardió edzések által az alvásunk minősége is javul, illetve közérzetünk is jobbá válik és stresszelni is lényegesen kevesebbet fogunk. Kardio edzésekhez sorolhatjuk az evezést, futást, úszást, nordic walking-ot, de még számos más mozgásformát is.