Egészség megőrzése hölgyeknél

Az egészségünk megőrzéséért sokat tennünk kell, többek között figyeljünk arra, hogy mit eszünk és iszunk, lehetőleg kerüljük a cukros dolgokat és az egészségtelen élelmiszereket. Mindezek mellett a rendszeres mozgás is meghatározó, illetve kerüljük a dohányzást és az alkoholfogyasztást. A táplálkozáson és a mozgáson kívül az is lényeges, hogy folyamatosan vegyünk részt szűrővizsgálatokon, ezáltal a komoly problémákat megelőzhetjük. Számos betegség, elváltozás már csak akkor okoz tüneteket, amikor nagy a baj. A betegségek időben történő felismerése segíti a gyógyulást, a kezelések hatékonyságát, így nagyobb esély van a teljes felépülésre.

Az ultrahangos vizsgálat fájdalommentes.

A nőknél gyakori az emlő- és a méhnyakrák, éppen ezért mammográfiára és nőgyógyászati szűrésekre rendszeresen járniuk kell. 20 és 40 éves kor között javasolt 3 évente ellátogatni mammográfiára, 40 éves kor felett pedig évente, minél idősebb az ember, annál nagyobb a kockázata a daganat megjelenésének a mellekben. A mammográfia alkalmas olyan elváltozások kimutatására is, amelyek még nem kitapinthatóak. Az emlőket ezen kívül ultrahanggal is meg szokták vizsgálni.

Mi az emlők ultrahangos vizsgálatának a célja?

Az ultrahang vizsgálat abszolút fájdalommentes és a röntgennel szemben semmilyen sugárterheléssel nem jár. A vizsgálattal kimutathatóak az emlők szerkezeti, illetve szöveti elváltozásai. A probléma korai felismerése növeli a gyógyulás esélyét is. A szerkezeti elváltozásokat, mint például a ciszta vagy daganat, 35 éves kor alatt ultrahanggal ellenőrzik, 35 éves kor felett is megvizsgálják ultrahanggal, de az egész folyamat kiegészül a mammográfiával.

Vizsgálat közben a páciens a hátán és oldalt fekszik, ilyenkor ráadásul a hónalj árkokat is ellenőrzik. A vizsgálat nem igényel különösebb előkészületet és várandósság fennállásakor is elvégezhető. A szakorvos a vizsgált területre először ultrahang gélt nyom, majd a vizsgáló fejet különböző irányokba kezdi el mozgatni.