Olvasási szokások napjainkban
Modern világunk és a technológia rohamos fejlődésének köszönhetően egyre kevesebb a rendszeresen könyvet olvasók száma, pedig az olvasásnak megannyi jótékony hatása van, ami nem csak a gyermekekre érvényes, hanem a felnőttekre is. Az olvasást a szülőknek már egészen pici korban el kell kezdeniük megszerettetni a gyermekükkel, éppen ezért javasolják a szakemberek, hogy egy csecsemőnek is olvassanak fel rendszeresen valamilyen mesét.
Milyen jótékony hatásai vannak az olvasásnak?
Az olvasás fejlesztően hat a memóriára, javítja a koncentrációs képességet, bővíti a szókincset, aminek köszönhetően magabiztosabb társalkodóvá válunk. Az olvasással edzésnek tesszük ki a szürkeállományunkat. Sokan kikapcsolódás, illetve lazítás gyanánt folytatják a tevékenységet, ráadásul ma már a nyomtatott könyveken kívül számtalan eszköz áll a rendelkezésünkre, amelyeken olvashatunk, ott van például az Ebook vagy akár az okostelefonunk is. A Szonda Ipsos egyik felmérésből az derül ki, hogy a fiatalok nem igazán szeretnek olvasni, mindössze 7 százalékuk mondta azt, hogy naponta olvas. Ezért is olyan nagyon fontos az ösztönzés már egészen kisgyermek koruk óta. Ez a statisztikai adat a 14-25 év közöttiekre vonatkozik, az idősebbeknél lényegesen jobb ez az arány, szerencsére világszinten benne vagyunk a top 10-ben az olvasási hajlandóság tekintetében. Az országos átlag tekintetében egyébként lényegesen nagyobb arányban olvasnak a nők.
Egy másik kutatás pedig azt vizsgálta, hogy melyek a legkedveltebb műfajok a lakosság körében, ebből kiderült, hogy szépirodalmi műveket és a szórakoztató irodalmat keresik leginkább.
Hiába áll a rendelkezésünkre számos eszköz amelyen olvashatunk, a nyomtatott könyvek nyomába semmi sem léphet. Teljesen más érzéssel tölt el valakit, amikor megérintheti a borítót, lapozni kezd, de a könyvek illata is meglehetősen rendhagyó, éppen ezért szerencsére még mindig sokan választják a papíralapú könyveket.