A megelőzés, a szűrővizsgálatok fontossága!
A rendszeresen elvégzett szűrővizsgálatok rendkívül fontosak, hiszen felderíthetőek olyan rejtett betegségek, amelyek még nem okoznak panaszokat, így időben megkezdődhet a szükséges kezelés. A szakemberek napjainkban egyre jobban invitálják az embereket, hogy vegyenek részt minél több vizsgálaton, ami által kizárhatóak vagy éppen megállapíthatóak az egyes elváltozások. A szűrések érintettjei többnyire azok a személyek, akik magukat egészségesnek gondolják.
Milyen szűrések állnak a lakosság rendelkezésére?
Az egyik legismertebb vizsgálat, amelynek az elvégzését bizonyos munkahelyek is megkövetelik a dolgozók számára, az a tüdőszűrő. Ezt régen elsősorban a tuberkulózis diagnosztizálására alkalmazták.
A várandós hölgyeknek is rendszeresen el kell járniuk szűrésekre, hogy ellenőrizzék a magzat fejlődését és kiszűrjék az esetleges rendellenességeket.
Hazánkban a halálozások többségéért a szív és érrendszeri betegségek felelősek, a második helyen pedig a daganatos megbetegedések állnak. Az utóbbiakra sajnos sok esetben csak akkor derül fény, amikor már előrehaladott állapotban vannak. Évente átlagosan 34.000 érintett halálát okozza valamilyen daganatos elváltozás, ami valljuk be, hogy nem kevés.
A szűrések jellemzően egyszerűen elvégezhetőek, rövid idő alatt megvannak és az eredményre sem kell sokat várnunk. Így könnyen kideríthető minden olyan rejtett betegség, ami még semmilyen tünetet nem produkál. Megelőzés céljából tehát jelentős szerepe van a különféle szűrővizsgálatoknak.
A nők körében gyakori az emlő rosszindulatú daganata, valamint a méhnyakrák is, ezért bizonyos kor felett személyre szóló meghívást kapnak mammográfiára, illetve a nőgyógyászhoz is minden évben legalább egyszer célszerű ellátogatniuk, hogy megtörténjen a mintavétel.
A második helyen a bélrendszerrel, hasnyálmiriggyel kapcsolatos elváltozások állnak, amelyek gyakran és gyorsan képeznek áttéteket. Ezek kiküszöbölésére fontos a hasi ultrahang vizsgálaton való részvétel, mivel a belső szervek jól láthatóak, ellenőrizhető a működésük. A hasi ultrahang vizsgálat bármelyik életkorban elvégezhető, mert nincsenek káros hatásai, ráadásul teljes mértékben fájdalommentes. Feltérképezhető a máj és az eperendszer, a gyomor, a vesék, húgyutak, lép, belek állapota.
Amennyiben bizonyos időközönként tapasztalunk ismeretlen eredetű hasi panaszokat, okvetlen látogassunk el a háziorvosunkhoz és kérjünk egy beutalót hasi ultrahangra, hogy a fennálló problémák minél hamarabb a felszínre kerüljenek és kezdetét vehesse a szükséges kezelés.