Az a bizonyos 9 hónap!
A várandóság nagyon fontos időszak a hölgyek életében. A kismamákra hatalmas felelősség hárul, hiszen muszáj gondoskodniuk önmaguk egészségéről, valamint a méhükben növekedő baba fejlődéséről. Persze nem kell egyedül megbirkózniuk ezzel a hatalmas feladattal, több szakértő segítségére számíthatnak. Ha családtervezésen gondolkodtok, olvassátok tovább a bejegyzést, a terhességhez kapcsolódó néhány egészségügyi szolgáltatásról adunk tájékoztatást.
Mi történik az első három hónapban?
A kismamának a terhesség megállapítása érdekében szülész nőgyógyász szakorvoshoz kell fordulnia- majd a baba megérkezéséig folyamatosan szükség lesz a konzultációkra. A leendő anyuka a várandóság eredményét tartalmazó irattal felkeresheti a védőnőt, aki átadja neki a terhesgondozási kiskönyvet. Ez a dokumentum felsorolja az összes kötelező jellegű vizsgálatot, továbbá ebben rögzítik a kivizsgálások eredményeit, illetve az ápolónő által elvégzett mérésekből nyert adatokat. Ha mindez megvan, a boldogságtól ragyogó nő tájékoztathatja a háziorvosát.
A várandóság első szakaszában már szükség van laborvizsgálatok lenbonyolítására. Az eredmények alapján azonosítható a vér állapota, illetve szűrhetők ki bizonyos fertőzési megbetegedések. Ekkor végzik el először a genetikai típusú ultrahangvizsgálatokat.
A fogorvosi szűrésekről sem szabad megfeledkezni, hiszen a kalcium vesztés és a gyakori hányás komoly elváltozásokat okozhat a fogazatban.
Milyen kivizsgálások történnek a terhesség második harmadában?
Az anyuka és a magzat egészsége megóvása érdekében legkésőbb a második trimeszter elején belgyógyászati szűrővizsgálatokra, többek között fizikális rutin és vérnyomásmérésre, valamint EKG-ra is szükség van.
A védőnő szerepe megerősödik, hiszen ilyenkor már havonta egy alkalommal kell elvégeznie várandós hölgyre vonatkozó méréseket. Emellett labor- valamint ultrahangvizsgálatokon szintén ellenőrzik a magzat és a mama állapotát.
Mivel a terhesség során könnyen alakulhat ki cukorbetegség, ezért nem maradhat el a speciális terhelésen alapuló szűrés.
A terhesség utolsó szakasza
Ebben a trimeszterben a védőnő kéthetente végzi el az egyes felméréseket, továbbá az ultrahangvizsgálatokat kiegészítik: a magzat mellett magzatvíz, valamint a méhlepény állapotát is ellenőrzik. A laborvizsgálatokat szintén bővítik.
Kihez fordulj, ha zökkenőmentes terhességet szeretnél?
Ajánlom figyelmedbe dr. Kovács Zoltán nőgyógyász szakorvost. A hagyományos orvoslás területén szülészettel, nőgyógyászattal foglalkozik, emellett természetes gyógymódokat is jól ismeri, valamint számos alternatív megoldási lehetőséget ajánl klienseinek.